12 marca 2014 roku Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany, po kilkuletniej przerwie, wznowiło działalność w nowej siedzibie na Żoliborzu.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy (TPW), założone w 1963 roku przez prof. Stanisława Lorentza, na bazie tradycji i dorobku, działających od 1915 roku towarzystw warszawskich dzielnic skupiało i skupia osoby, dla których dobro Warszawy i jej mieszkańców jest bardzo ważne, którzy dumni są z faktu bycia warszawianinami i gotowi są do poświęceń na rzecz społeczności stolicy.

Wśród wybitnych postaci, które działały w TPW wymienić należy – prof. Stanisława Lorentza, prof. Stanisława Herbsta, prof. Aleksandra Gieysztora, prof. Januszem Durko, prof. Zygmunta Skibniewskiego, Antoniego Słonimskiego, Elżbietę Barszczewską, niezapomnianego Kazimierza Rudzkiego, czy Juliana Kulskiego- przedwojennego wiceprezydenta Warszawy. Zostawiony przez tych znakomitych działaczy dorobek TPW jest ogromny, a tradycje zobowiązujące.

Oddział Żoliborz – Bielany TPW powołano również w 1963 roku. Jednym z jego długoletnich prezesów był, nieżyjący już dziś, pan Kazimierz Pątek – varsavianista, bibliofil, niestrudzony badacz historii Warszawy, zwłaszcza tej z czasów II wojny światowej. Wznawiamy działalność pana Kazimierza Pątka i hołdować będziemy jego zasadzie – dbać i kochać Warszawę, czyli m.in. chronić wszelkie dziedzictwo kulturowe miasta, dbać o jego piękno, czystość i estetykę, promować Warszawę w kraju i za granicą, wspierać rozwój samorządności, propagować życzliwość w stosunkach międzyludzkich oraz dobre obyczaje.

Zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Marii Kazimiery 20 lok. 2 od poniedziałku do czwartku włącznie, w godzinach 11.00-13.00 oraz 17.00-18.30. Wszystkie informacje na temat naszej działalności dostępne będą na naszej stronie internetowej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.