Plakat oliborskie wdrwki Marii Kownackiej   To tytuł projektu edukacyjnego dla dzieci ze szkół i przedszkoli w Dzielnicy Żoliborz m. st.
Warszawy przygotowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy (TPW), który realizować będzie TPW Oddział Żoliborz – Bielany. W roku 2014 przypadała 120. rocznica urodzin MARII KOWNACKIEJ oraz minęła 95 lat jej pracy twórczej. Pisarka przez 51 lat związana była z Warszawą, a konkretnie z Żoliborzem. Tu mieszkała w V kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie przy ul. Słowackiego 5/13 m 74 znajduje się Izba Pamięci Marii Kownackiej. TPW chciałoby przypominać dzieciom z przedszkoli i szkół podstawowych Dzielnicy Żoliborz o tym, że Maria Kownacka podobnie jak oni była mieszkanką Żoliborza, tutaj pisała i tworzyła. Zachęcić do odwiedzania Izby Pamięci pisarki.

Maria Kownacka to niezapomniana autorka książek dla dzieci. Jej utwory stanowią kanon polskiej literatury dziecięcej od lat bawiąc i ucząc kolejne pokolenia wrażliwości na piękno polskiej mowy, szacunku do ludzkiej pracy, wprowadzając w niezwykły, zaczarowany świat przyrody i pokazując jak tę przyrodę należy kochać i chronić, namawiając do poznawania uroków naszej ojczystej ziemi. Projekt Śladami Marii Kownackiej po Warszawie ma na celu przypomnienie twórczości Marii Kownackiej oraz bohaterów jej książek, w tym ponadczasowego Plastusia, o przygodach którego od 82 lat dzieci czytają w książce „Plastusiowy pamiętnik" i jego kontynuacji „Przygody Plastusia" napisanej na specjalne życzenie dzieci. Projekt ma wprowadzić dzieci w świat zabawy, uśmiechu i radości. Właśnie uśmiech chcemy wywołać u najmłodszych mieszkańców Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, uczniów szkół podstawowych i przedszkoli, którzy będą uczestniczyli w zajęciach.

Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa. W pierwszej połowie kwietnia pomiędzy Dzielnicą Żoliborz Miasta Stołecznego Warszawa, a Zarządem Głównym Towarzystwa Przyjaciół Warszawy podpisana zostanie umowa na realizację zadania publicznego „Żoliborskie wędrówki z Marią Kownacką" w terminie od 7 maja do dnia 5 listopada 2015r.|

Projekt zakłada realizację różnych działań edukacyjnych związanych z postacią i twórczością Marii Kownackiej, które zostały omówione w oddzielnym programie.

Zgłoszenia do udziału w projekcie można składać w formie:telefonicznej: 663-551-561 (od poniedziałku do piątku w godzinach 12-14) lub mailowej: tpwkownacka@hotmail.com

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń .

Udział w projekcie jest współfinansowany z budżetu m.st. Warszawa i środków Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Zapraszamy do udziału

Maria Wiro-Kiro (Prezes TPW Oddział Żoliborz-Bielany)

Ewa Wierzbicka (koordynator projektu)

Warszawa, kwiecień '2015r.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.