kino za rogiem  Jerzy Ficowski od samego początku swego życia związany był z Warszawą. Tutaj przyszedł na świat 4 września 1924 roku. Tutaj się uczył, najpierw w Gimnazjum im. S. Staszica, a później w słynnym Gimnazjum im. J. Zamoyskiego.
W czasie wojny Ficowski związany był z konspiracją. Wstąpił też do Armii Krajowej. W 1943 roku został aresztowany przez Niemców i osadzony na Pawiaku, z którego udało mu się wyjść. W okupowanej Warszawie doczekał Powstania Warszawskiego i brał w nim czynny udział. Po powstaniu, aresztowany przez Niemców, końca wojny doczekał w obozach jenieckich na terenie Rzeszy.
Do Polski Jerzy Ficowski wrócił w 1945 roku, a już w 1946 roku rozpoczął swój debiut pisarski tomikiem poetyckim zatytułowanym Ołowiani żołnierze.
W 1950 roku Jerzy Ficowski ukończył Uniwersytet Warszawski, na którym studiował filozofie i socjologię.
Jerzy Ficowski był pisarzem o szerokich zainteresowaniach. Fascynowała go kultura cygańska i żydowska. Cyganom i ich kulturze poświęcił wiele lat życia. Jest autorem m.in. monografii Cyganów zatytułowanej „Cyganie na polskich drogach", która ukazała się w 1965 roku. 

Dramat zagłady Żydów podczas II wojny światowej wzbudził w Ficowskim potrzebę ocalenia ich kultury od zapomnienia. To pod jej m.in. wpływem pisarz zainteresował się twórczością Bruno Szulza, któremu pozostawał do końca życia. Jerzy Ficowski zmarł w Warszawie 9 maja 2006. Pochowany został w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przez wiele lat swojego życia Jerzy Ficowski związany był z Żoliborzem, na którym do tej pory mieszka jego żona Elżbieta Ficowska. Spotkanie, na które Państwa zapraszamy jest czymś w rodzaju preludium do planowanego w kwietniu 2016 roku widowiska słowno – muzycznego poświęconego twórczości Jerzego Ficowskiego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.