legia 2W połowie marca 1916r. (przyjmuje się okres pomiędzy 05 a 15 marca 1916r), na wniosek chorążego Zygmunta Wasseraba, w kancelarii kompanii sztabowej Komendy Legionów Polskich, w lasach niedaleko Maniewicz na Wołyniu – gdzie stacjonowały przez jakiś czas Legiony Polskie – odbyło się założycielskie zebranie piłkarskiej drużyny sportowej. Miała ona ambicję wyróżnić się ponad inne istniejące wówczas wojskowe zespoły w Legionach Polskich, które składały się prawie wyłącznie z żołnierzy Legionów. Prezesem został chorąży Władysław Groele, a na wniosek Stanisława Mielecha (późniejszy strzelec pierwszej bramki w historii mistrzostw Polski!) przybrała nazwę „Drużyna Legionowa”.

Warszawskie organizacje pozarządowe zajmujące się upamiętnianiem ważnych wydarzeń z historii Warszawy, postanowiły przygotować wystawę w 100. rocznicę powstania klubu sportowego Legia. Ekspozycja „W stulecie powstania W.K.S. Legia 1916 – 1939” została zorganizowana przy współpracy Stowarzyszenia Warszawa w Europie oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Bielany – Żoliborz. Sponsorem projektu jest firma BYŚ - Wojciech Byśkiniewicz, natomiast partnerem merytorycznym wystawy jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które udostępniło bogaty materiał zdjęciowy z epoki.

Ekspozycja koncentruje się na tematyce historycznej, i ma za zadanie opisać pewien kontekst, w którym drużyna rodziła się, stać się osnową opowieści o Legii. Dzięki kilkudziesięciu fotografiom z epoki zobaczyć można ludzi tworzących W.K.S. Legia w latach 1916 – 1939.

Plenerowa ekspozycja ma charakter mobilny i będzie pokazywana w różnych częściach Warszawy, a swoją premierę miała na Żoliborzu w Galerii Przystanek.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.