Dom, to nie tylko budynek, ściany, jego architektura, podwórko, otoczenie. Dom to ludzie, którzy w nim mieszkają. To oni tworzą jego historię, to oni kształtują jego duszę.
Są domy piękne, okazałe i są domy skromne, a czasem wręcz ubogie, ale każdy jest lub był schronieniem dla kogoś, kto wracał do niego, bo w nim czuł się bezpiecznie, bo to jego miejsce na Ziemi. Bo przecież nie chodzi o ściany, chodzi o to, kto w nim na nas czeka, kogo codziennie z radością możemy przywitać.

Jak pięknie o swoim domu, domeczku, przy ul. Dziennikarskiej 3 na Żoliborzu, pisał Melchior Wańkowicz w swojej książce „Ziele na kraterze”. …… Atmosferę poszczególnych pomieszczeń tworzył nie tyle wystrój, co rodzinny rytm życia. O poważnych sprawach rodzice rozmawiali w bibliotece. Sypialnia mamy kojarzyła się przede wszystkim z ciepłymi, niedzielnymi porankami,…………

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany rozpoczyna projekt zatytułowany „Historie naszych domów”. Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom Bielan i Żoliborza historii domów, jako żywych organizmów, z ich często piękną kartą, która składa się na historię warszawskich dzielnic. Na naszej stronie https://tpw-zb.pl/ publikować będziemy historie domów, którą opiszą ich mieszkańcy. Jako pierwszą, publikujemy historię domu przy ul. Słowackiego w SBM „Nadzieja”.

Jeśli ktoś chciałby opisać historię swojego domu na Bielanach lub Żoliborzu prosimy o kontakt z nami na adres e-mail: biuro@tpw-zb.pl lub pod numerem telefonu 22 251 54. Zapraszamy do lektury.

plakat drzewa iv edycja

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany wraz z Dzielnicą Bielany i Dzielnicą Żoliborz m.st. Warszawy po raz 6. organizują konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży szkół z terenu Dzielnicy Bielany i Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Tym razem przedmiotem konkursu będą drzewa, których na terenie obu dzielnic nie brakuje, a konkretnie drzewa, które mogą być świadkami historii tych obu warszawskich dzielnic, stąd tytuł konkursu „Drzewa – świadkowie historii”.

Patronat nad konkursem objęli burmistrz Dzielnicy Bielany m.st Warszawy pan Grzegorz Pietruczuk oraz burmistrz Dzielnic Żoliborz m.st. Warszawy pan Paweł Michalec. Jak i poprzednio dla zwycięzców konkursu ufundowaliśmy atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych.

Konkurs trwa od 11 maja 2020 roku do 31 sierpnia 2020 roku. Szczegóły konkursu w załączonym regulaminie. Zapraszamy gorąco do udziału w konkursie. 

Dla ułatwienia załączamy też listę drzew-pomników przyrody z terenu Bielan i Żoliborza, choć nie tylko one mogą być przedmiotem konkursu.

 

   

MATERIAY DO POBRANIA

file Regulamin konkursu - Drzewa
file Karta zgłoszenia uczestnika - Drzewa
file Pomniki przyrody na Żoliborzu
file Pomniki przyrody na Bielanach

 

 

Zdjęcie

Kwiaty są jak wiersze, jak poezja ziemi pisana barwą i zapachem. Dostarczają naszym zmysłom najpiękniejszych wrażeń. Kochamy je.
Każdego roku czekamy na wiosnę, również z tego powodu, by nasz balkon, okno, ogród lub ogródek przyozdobić kwiatami i wtedy robi się wokół nas pięknie. Pięknieją nasze domy, ulice, skwery, parki. Dzięki temu Żoliborz i Bielany stają się wtedy jeszcze piękniejsze.

 

Zdjęcie 2 Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany organizuje konkurs fotograficzny dla mieszkańców Żoliborza i Bielan na najpiękniej ukwiecony, balkon, ogródek, okno, skwer. Przysyłajcie do nas zdjęcia waszych ukwieconych obiektów. Najpiękniejsze zdjęcie będzie nagrodzone.
Szczegóły konkursu w załączonym regulaminie.

MATERIAY DO POBRANIA

file Regulamin konkursu
file Karta zgłoszenia uczestnika

 

 

Drodzy Państwo, składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieję i ufnością,
która pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość.
Niech przesłanie Wielkiej Nocy przyniesie Państwu radość i spokój.

Kartka

Sprawozdanie z działalności Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany za rok 2019.

Rok 2020 jest kolejnym rokiem funkcjonowania TPW Oddział Żoliborz-Bielany. Kolejnym od 1965 roku, a dokładnie od 26 kwietnia 1965 roku, kiedy to podczas pierwszego zebrania organizacyjnego, w którym uczestniczył m.in. profesor Stanisław Lorentz, założyciel w 1963 roku Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, zdecydowano o powołaniu, w jego ramach Oddziału Warszawa-Północ, który swoim działaniem obejmował Żoliborz-Marymont-Bielany-Powązki-Młociny i Wawrzyszew. Spośród 96 członków, założycieli Oddziału, były znane postaci Żoliborza i Bielan, m.in.

  • Henryk Kuroń - ojciec Jacka Kuronia,
  • Janina Cygańska - polska bibliotekarka, długoletni wicedyrektor Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy, działaczka i członek honorowy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich,
  • Juliusz Gomulicki – eseista, varsavianista, syn pisarza Wiktora Gomulickiego, autora m.in. słynnej powieści „Wspomnienia niebieskiego mundurka”,
  • Józef Gonerko – znany działacz Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,
  • Maria Kownacka – pisarka, autorka m.in. słynnego „Plastusiowego pamiętnika”,
  • Maria Piechotkowa – znana polska architekt, współpracowniczka prof. Jana Zachwatowicza,
  • Krzysztof Dunin – Wąsowicz - profesor zwyczajny historii w Instytucie Historii PAN

oraz wielu innych znakomitych mieszkańców Żoliborza i Bielan. Łączyło ich, jak można wyczytać w protokole z zebrania organizacyjnego, umiłowanie Warszawy, a sami o sobie mówili „jesteśmy ludźmi, którzy życie swoje związali z Warszawą i bardziej od innych docenili jej piękno i historyczny majestat”.

Warto dodać, że TPW Oddział Warszawa – Północ uważał się za spadkobiercę idei, działającego w okresie międzywojennym, Towarzystwa Miłośników Żoliborza. TPW Oddział Żoliborz-Bielany kontynuuje te tradycje. Tak więc 26 kwietnia 2020 roku nasz Oddział odnotuje 55 – lecie swojego istnienia.

Zapraszamy do lektury sprawozdanie z działalności naszego Oddziału w 2019 roku.


10 grudnia mieliśmy zaszczyt gościć w TPW pana Jarosława Abramowa-Newerly, pisarza, dramaturga, założyciela słynnego STS-u, autora tekstów piosenek i dziennikarza.


Jarosław Abramow-Newerly wychował się na warszawskim Żoliborzu. Swoje dzieciństwo, które przypadło na czas wojny (w chwili jej wybuchu miał 6 lat), opisał w niezwykłym tomie wspomnień Lwy mojego podwórka (2000r). Pokazał tam okupację niemiecką z perspektywy chłopca, ciekawskiego obserwatora świata dorosłych. Sportretował swoich kolegów z podwórka i ich rodziny, mieszkańców żoliborskiego osiedla - środowisko szczególne, bo w dużej mierze tworzone przez ważnych przedstawicieli warszawskiej inteligencji, których dzieci, jak sam Abramow zrobiły karierę w obszarze kultury po wojnie.

Fotka abramow

 

To było piękne spotkanie z wyjątkowym człowiekiem. Cieszymy się także z tego, że pan Jarosław Abramow - Newerly został członkiem TPW Oddział Żoliborz-Bielany. Panie Jarosławie 100 lat życzy Panu 100 lat życia!
Spotkanie z panem Jarosławem Newerly rozpoczęło cykl spotkań, które zatytułowaliśmy „Spotkania z kulturą”.

15 czerwca w Parku im. Stefana Żeromskiego na Żoliborzu, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany wraz z Urzędem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa oraz Studiem Sztuki po raz czwarty zorganizowało imprezę plenerową, tym razem zatytułowaną Kwiaty dla Aliny.

3

 Celem imprezy jest promowanie Parku i znajdującej się w nim rzeźby autorstwa Henryka Kuny, która wieńczy fontannę i która od 2000 roku jest oficjalnie symbolem Żoliborza.
4

W trakcie imprezy wręczane były nagrody laureatom organizowanego przez nas konkursu fotograficznego „Historia w obiektywie”, wysłuchano bardzo udanego koncertu zespołu Bezimienni, można było obejrzeć pokaz studentów Studia Sztuki, Charakteryzacji i Wizażu oraz zatańczyć poloneza, który poprowadził pan burmistrz Paweł Michalec z radną Jolantą Zjawińską.


A oto relacja z imprezy.


1

8

7

6

 

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz -  Bielany, Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Studio Sztuki, Fundacja Protektoria, Szkoła Podstawowa nr 392 im. Jana Bytnara ps. Rudy zapraszają na happenig „Kwiaty dla Aliny”, który odbędzie się podczas imprezy plenerowej „Otwieramy Żoliborz” w dniu 15 czerwca 2019r w godz. 14.00-16.00 w Parku im. Stefa Żeromskiego przy fontannie. 
 
Gorąco zapraszamy!
Alina
 
Plakat
Zapraszamy na spotkanie z panią Magdaleną Stopą, historykiem sztuki i dziennikarką, autorką książek o Warszawie i jej mieszkańcach, laureatką licznych nagród za najlepsze publikacje, min. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Podczas spotkania pani Magdalena opowiadać będzie o historii warszawskich kamienic i ich mieszkańcach. Spotkanie odbędzie się 14 czerwca o godzinie 18.00. Wśród uczestników spotkania rozlosujemy dwie książki dotyczące tematu spotkania, autorstwa pani Magdaleny Stopy. Wstęp wolny.
 

V edycja konkursu fotograficznego, tym razem zatytułowana „Historia w obiektywie” w dniu 06.06.2019 roku została rozstrzygnięta. Współorganizatorami konkursu byli: Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany, Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Patronat nad konkursem objęli - burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Paweł Michalec oraz burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Grzegorz Pietruczuk.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół z Dzielnicy Bielany i Dzielnicy Żoliborz. Temat konkursu to historyczne obiekty i miejsca na terenie obu tych warszawskich dzielnic. Liczyło się wpisywanie się w temat konkursu oraz walory artystyczne zdjęć. Ogółem na konkurs wpłynęło 96 zdjęć, 61 z Bielan i 35 z Żoliborza.

Decyzją jury konkursu w składzie:
• Joanna Radziejewska – przewodnicząca jury, TPW
• Rafał Krupa – wiceprzewodniczący jury, TPW
• Janusz Litwiniec – członek jury, TPW
• Przedstawiciel Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
• Przedstawiciel Urzędu Żoliborz m.st. Warszawy
przyznano następujące nagrody:

Dzielnica Bielany:

I miejsce – Agata Paprocka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny za zdjęcie - Cmentarz Powązkowski - Pomnik Polski Walczącej

I miejsce Bielany Cmentarz Powązkowski Pomnik Polski Walczącej

II miejsce – Franciszek Chmielewski uczeń Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny za zdjęcie - Mogiły na Cmentarzu Wawrzyszewskim

II miejsce Bielany Mogiły na Cmentarzu Wawrzyszewskim

III miejsca – Kacper Tomasiewicz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny za zdjęcie Mogiła Oficera Wojska Polskiego

III miejsce Bielany Mogiła Oficera Wojska Polskiego

oraz dwa wyróżnienia:

1. Bartłomiej Zbrzezny, uczeń Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny za zdjęcie - Kościół pod wezwaniem Bł. Edwarda Detkensa ul. Dewajtis,

1. wyróżnienie Bielany Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP ul. Dewajtis 3
2. Zofia Maronowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny za zdjęcie - Symboliczny cmentarz przy Cytadeli Warszawskiej

 2. wyróżnienie Bielany Symboliczny cmentarz przy Cytadeli Warszawskiej

Dzielnica Żoliborz:

I miejsce – Magdalena Golińska, uczennica I LO im. Bolesława Limanowskiego za zdjęcie – Błysk wolności

I miejsce Żoliborz Błysk wolności

II miejsce Jan Chmielewski, uczeń LXIV Liceum Ogólnokształcące im. St. I. Witkiewicza za zdjęcie – Kościół Pokamedulski w Lesie Bielańskim

II miejsce Żoliborz Kościół Pokamedulski w Lesie Bielańskim

III miejsca nie przyznano

oraz dwa wyróżnienia:

1. Julia Malitka, uczennica, XVI Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej za zdjęcie - Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego
1. Wyróżnienie Żoliborz Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego

2. Mateusz Kiembłowski, uczeń LXIV im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, za zdjęcie – Szkoła przy ul. Czarnieckiego
2. Wyróżnienie Żoliborz Szkoła przy ul. Czarnieckiego

Nagrody zostaną wręczone laureatom konkursu 15 czerwca 2019r (sobota)
• dla uczniów z Dzielnicy Bielany podczas Festynu Witaj Lato na Bielanach, który odbędzie się na terenie zielonym przy stacji metra Słodowiec, na małej scenie plenerowej, godz. 15.15
• dla uczniów z Dzielnicy Żoliborz podczas imprezy plenerowej pn. „Otwieramy Żoliborz 2019”, przy fontannie w Parku im. Stefana Żeromskiego przy pl. Wilsona, godz. 14.15

Protokół z posiedzenia jury wraz ze zdjęciami, które wpłynęły na konkurs dostępny będzie dla wszystkich uczestników konkursu w siedzibie TPW Oddział Żoliborz-Bielany 11 czerwca 2019r w godz. 17.00 – 19.30 lub w innym terminie, po wcześniejszym umówieniu się pod telefonem 22 251 54 57.

Wszystkim laureatom gorąco gratulujemy!

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.