Oddział Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy wraz z Urzędem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa podjęli się wspólnej organizacji spotkania rocznicowego z okazji przypadającej w marcu 80.rocznicy urodzin Jacka Kuronia - ikony opozycji, działającego w okresie PRL. Jego zasługi w budowie demokratycznej Polski są olbrzymie. Jest jedną z osób, które w opozycji działały najdłużej.

Z przeprowadzonego przez TPW Oddział Żoliborz-Bielany krótkiego sondażu wynika, że niewielu mieszkańców naszej dzielnicy wie o tym, że na terenie Bielan w granicach rezerwatu Las Bielański znajduje się Obszar Natura 2000. Czym jest taki obszar i co z nim wiąże można było dowiedzieć się z wykładu pani Ewy Badowskiej – Domagały – radcy prawnego z Kancelarii Radców Prawnych Górnicki Durowicz, Badowska- Domagała Spółka Partnerska. Wykład odbył się w siedzibie TPW Oddział Żoliborz-Bielany przy ul. Marii Kazimiery 20 lok. 2.

Zapraszamy do zapoznanie a się z prezentacją z tego wykładu:

26 września 2013 roku Oddział Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy wystosował apel do Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy o upamiętnienie osoby płk Witolda Pileckiego pomnikiem zlokalizowanym na Żoliborzu. Inicjatywa ta była spójna z inicjatywą burmistrza Żoliborza pana Krzysztofa Bugli.

Maria KownackaTo tytuł projektu edukacyjnego dla dzieci ze szkół i przedszkoli w Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy przygotowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy (TPW), który realizować będzie TPW Oddział Żoliborz – Bielany.

W roku 2014 przypada 120. rocznica urodzin MARII KOWNACKIEJ oraz minie 95 lat jej pracy twórczej. Maria Kownacka to niezapomniana autorka książek dla dzieci. Jej utwory stanowią kanon polskiej literatury dziecięcej od lat bawiąc i ucząc kolejne pokolenia wrażliwości na piękno polskiej mowy, szacunku do ludzkiej pracy, wprowadzając w niezwykły, zaczarowany świat przyrody i pokazując jak tę przyrodę należy kochać i chronić, namawiając do poznawania uroków naszej ojczystej ziemi.

Pisarka przez 51 lat związana była z Warszawą, a konkretnie z Żoliborzem. Tam mieszkała w V kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie przy ul. Słowackiego 5/13 m 74 znajduje się Izba Pamięci Marii Kownackiej.

kwiatyW 80 rocznicę mianowania Komisarycznym Prezydentem m. st. Warszawy oraz w 70 rocznicę powołania na stanowisko Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy Stefana Starzyńskiego - społeczność Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz Prezydent m. st. Warszawy dedykuje tegoroczny XXXI Konkurs "Warszawa w kwiatach i zieleni 2014" Prezydentowi Stefanowi Starzyńskiemu, który pragnął by Warszawa stała się miastem kwiatów i zieleni.

Tradycyjnie już organizatorami konkursu jest Towarzystwo Przyjaciół Warszawy i Prezydent m. st. Warszawy. W konkursie mogą brać udział mieszkańcy m. st. Warszawy oraz instytucje i firmy, prowadzące działalność na terenie Warszawy.

TPW Oddział Żoliborz-Bielany organizuje I edycję konkursu fotograficznego skierowaną do uczniów szkół gimnazjalnych z Żoliborza i Bielan zatytułowaną – Osobliwości Żoliborza i Bielan.

Celem konkursu jest popularyzowanie sztuki fotografowania, promocja i propagowanie kultury, historii i charakteru dzielnic Żoliborz i Bielany oraz kształtowanie wrażliwości artystycznej młodzieży. Patronat nad konkursem objęli burmistrzowie dzielnic m.st. Warszawa Żoliborz i Bielany. W konkursie przewidujemy atrakcyjne nagrody. Nadsyłanie lub dostarczenie prac konkursowych zaplanowane jest od 1 czerwca do końca września 2014r. W konkursie obowiązują trzy kategorie tematyczne: natura, fotografia ulicy, portret zabytkowego obiektu. Gorąco zapraszamy do udziału!

Projekt realizowany w związku z obchodami 25 - lecia istnienia III RP ma na celu przybliżyć historię i rolę Huty Warszawa w komunistycznej Polsce oraz pokazać losy Huty w obecnych realiach.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.