26 września 2013 roku Oddział Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy wystosował apel do Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy o upamiętnienie osoby płk Witolda Pileckiego pomnikiem zlokalizowanym na Żoliborzu. Inicjatywa ta była spójna z inicjatywą burmistrza Żoliborza pana Krzysztofa Bugli.

Zaproponowaliśmy usytuowanie monumentu u zbiegu Alei Wojska Polskiego i Placu Inwalidów, z dwóch powodów. Po pierwsze, 19 września 1940 roku, Witold Pilecki wszedł w kocioł łapanki w budynku przy Al. Wojska Polskiego 40, (nota bene pod tym adresem znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona pułkownikowi), świadomie oddając się w ręce okupanta, jako „Tomasz Serafiński”, aby za wiedzą i zgodą swego dowództwa stać się dobrowolnym więźniem KL Auschwitz (nr 4859) i zorganizować podporządkowane ZWZ-AK konspirację i ruch oporu, a po ucieczce – składać pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach w obozie. Oświęcimski ruch oporu był podporządkowany Związkowi Walki Zbrojnej Armii Krajowej. Po ucieczce z Auschwitz (w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943), Witold Pilecki złożył pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach w obozie.

Akurat stąd podjął heroiczną wędrówkę do piekła i naszym zdaniem – w najbliższej okolicy tego miejsca powinien być upamiętniony – obecnością na cokole. Po drugie – miejsce, jakie proponujemy, jest węzłem komunikacyjnym, uczęszczanym, pięknym i przestronnym, a zarazem terenem zielonym, chętnie odwiedzanym przez spacerowiczów oraz mieszkańców i gości Żoliborza. W jego bliskości znajduje się sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki, którego z Pileckim łączy nie tylko męczeńska śmierć, ale i postawa nasycona wiarą w Boga, hołdująca hasłu: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Słynny rotmistrz, a od 6 września 2013 r. pułkownik Krzysztof Pilecki – to osoba z narodowego panteonu. Zważywszy jego bohaterskie czyny oraz potrzebę zadośćuczynienia za prześladowania i znieważanie pamięci, nie ma takiego splendoru, jakim nie mogłaby go obdarzyć nie tylko Rzeczpospolita, ale i Warszawa – miasto, o które przecież walczył także, jako powstaniec w 1944 r. – uhonorujmy go pomnikiem w pięknym miejscu na Żoliborzu.

Skierowany przez przewodniczącego Rady Dzielnicy Żoliborz pana Piotra Wertenstein-Żuławskiego na posiedzenie Komisji Kultury apel zyskał poparcie. W marcu 2014 roku Rada Warszawy zdecydowała o budowie pomnika w Alejach Wojska Polskiego. Pomnik stanie w 2015 roku.

Koordynator projektu – Jadwiga Wnuk, Sławomira Pieńkowska

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.