Maria KownackaTo tytuł projektu edukacyjnego dla dzieci ze szkół i przedszkoli w Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy przygotowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy (TPW), który realizować będzie TPW Oddział Żoliborz – Bielany.

W roku 2014 przypada 120. rocznica urodzin MARII KOWNACKIEJ oraz minie 95 lat jej pracy twórczej. Maria Kownacka to niezapomniana autorka książek dla dzieci. Jej utwory stanowią kanon polskiej literatury dziecięcej od lat bawiąc i ucząc kolejne pokolenia wrażliwości na piękno polskiej mowy, szacunku do ludzkiej pracy, wprowadzając w niezwykły, zaczarowany świat przyrody i pokazując jak tę przyrodę należy kochać i chronić, namawiając do poznawania uroków naszej ojczystej ziemi.

Pisarka przez 51 lat związana była z Warszawą, a konkretnie z Żoliborzem. Tam mieszkała w V kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie przy ul. Słowackiego 5/13 m 74 znajduje się Izba Pamięci Marii Kownackiej.

Projekt Śladami Marii Kownackiej po Warszawie ma na celu przypomnienie twórczości Marii Kownackiej oraz bohaterów jej książek, w tym ponadczasowego Plastusia, o przygodach którego od 82 lat dzieci czytają w książce „Plastusiowy pamiętnik” i jego kontynuacji „Przygody Plastusia” napisanej na specjalne życzenie dzieci. Projekt ma wprowadzić dzieci w świat zabawy, uśmiechu i radości. Właśnie uśmiech chcemy wywołać u najmłodszych mieszkańców Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, uczniów szkół podstawowych i przedszkoli, którzy będą uczestniczyli w zajęciach.

Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa. 15 maja 2014r. pomiędzy Dzielnicą Bielany Miasta Stołecznego Warszawa, reprezentowanym przez pana Marka Lipińskiego i pana Piotra Rudzkiego – Wiceburmistrzów Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, a Zarządem Głównym Towarzystwa Przyjaciół Warszawy podpisana została umowa na realizację zadania publicznego „Śladami Marii Kownackiej po Warszawie” w terminie od 21 maja do dnia 21 października 2014r.|

Projekt zakłada realizację następujących zadań:

1.Warsztaty edukacyjno-plastyczne „Pory Roku z Marią Kownacką”. Prowadzone będę w sposób interaktywny. W trakcie warsztatów wykorzystamy fragmenty wielu książek np. "Razem ze słonkiem", "Kajtkowe przygody". Zostanie przygotowana dla dzieci prezentacja multimedialna dotycząca twórczości M. Kownackiej. Elementem warsztatów będą m.in. zajęcia polegające na wykonywaniu prac plastycznymi tematycznie związanych z pisarką i jej twórczością.

Przeprowadzimy 12 warsztatów w Bibliotece Publicznej Dzielnicy im. Stanisława Staszica dla Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy przy ul. Duracza 19.

2. Spektakl teatralny „Opowiastki Babci Marysi”. Będzie to przedstawienie aktorsko-lalkarskie oparte na twórczości Marii Kownackiej - wiersze i fragmenty z opowiadań. Przy tej okazji przypomnimy rolę Marii Kownackiej przy współorganizowaniu Teatru Kukiełkowego „Baj” i rozwoju teatru dziecięcego.
Zrealizujemy 4 spektakle teatralne w bielańskich przedszkolach.

3. Sesję naukową dla nauczycieli i bibliotekarzy „Wzorce literatury dla dzieci, czyli jak działają wartości na umysł i zachowanie dzieci na podstawie twórczości Marii Kownackiej”.

W ramach tego zadania przeprowadzimy sesję naukową w Bibliotece Publicznej Dzielnicy im. Stanisława Staszica Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy przy ul. Duracza 19.

Dodatkowo: Przedszkola, które będą uczestnikami projektu otrzymają książki Marii Kownackiej.
Uczestnikami projektu mogą być dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy. Planujemy udział 11 przedszkoli i 5 szkół podstawowych w 16 wydarzeniach kulturalnych.

Zgłoszenia do udziału w projekcie można składać do dnia 20 czerwca 2014r. w formie telefonicznej: 663-551-561 (od poniedziałku do piątku w godzinach 11-14) lub mailowej biuro@tpw-zb.pl (W przypadku pozostania wolnych miejsc ogłosimy dodatkowy nabór we wrześniu).

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Udział w projekcie jest współfinansowany z budżetu m.st. Warszawa i środków Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Zapraszamy do udziału

Ewa Wierzbicka
Warszawa, maj 2014r.
koordynator projektu

Projekt został wpisany w obchody 95-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Relacje z realizacji projektu "Śladami Marii Kownackiej po Warszawie

{gallery}sladami_kownackiej{/gallery}

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.