Beztytuu 32. konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni" startuje 11 kwietnia 2015 r. Konkurs adresowany jest do mieszkańców Warszawy, firm oraz do instytucji publicznych działających na terenie stolicy. Z nadesłanych zgłoszeń jury wyłoni zwycięskie realizacje dotyczące zieleni w przestrzeni miejskiej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 czerwca 2015 r. Organizatorami konkursu są Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oraz Miasto Stołeczne Warszawa.  Kuratorami 32. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni" są  Kwiatuchi.

Historia konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni" sięga dwudziestolecia międzywojennego. Jego inicjatorem w roku 1935 był ówczesny prezydent Warszawy - Stefan Starzyński. Idea powróciła w latach 70., kiedy to społecznicy Oddziału Powiśla TPW zorganizowali konkurs lokalny. Od 1984 roku „Warszawa w kwiatach i zieleni" jest konkursem obejmującym całą Warszawę i organizowanym wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy i Miasto Stołeczne Warszawa. Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni" jest ważnym elementem wizerunku stolicy: miasta nowoczesnego, nastawionego na rozwój i ekologię. Dzięki odnowieniu formuły oraz otwarciu konkursu na młodych mieszkańców Warszawy w zeszłym roku udało się zebrać dużą liczbę zgłoszeń. Wierzymy, że w tym roku konkurs jeszcze bardziej zadomowi się w świadomości warszawiaków. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent miasta stołecznego Warszawy. Co roku konkursowi towarzyszą spotkania i warsztaty adresowane do wszystkich mieszkańców Warszawy, poświęcone zieleni w przestrzeni miejskiej. Spotkania z cyklu „Centrum porad" odbywają się w najbardziej zielonych miejscach stolicy. Pierwsze spotkanie pod tytułem „Wysadź miasto" odbędzie się 11 kwietnia 2015 r. w Otwartym Jazdowie (Osiedle Jazdów, ul. Jazdów 3/12). W programie między innymi: oficjalne otwarcie 32. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni", warsztaty (bomby kwiatowe, niekonwencjonalne doniczki) oraz dancing międzypokoleniowy. Nad tegorocznym programem „Centrów porad" czuwają Kwiatuchi – duet artystyczny, specjalizujący się w działaniach w przestrzeni publicznej. Tegoroczną edycją „Warszawy w kwiatach i zieleni" chcemy zejść do gruntu. Chcemy działać nie tylko na własnych balkonach, ale też pomiędzy nimi. Chcemy pokazać, że działania w przestrzeni miejskiej mogą przynieść więcej korzyści niż tylko poprawę estetyki danego miejsca. Chcemy aby sąsiedzi wspólnie działali na swoich „śmieciach". Aby zasiali nie tylko kwiaty, ale też zebrali żniwo w postaci głębszych relacji sąsiedzkich. Podczas cyklu „Centrum porad" będziemy praktycznie przybliżać różne techniki miejskiego ogrodnictwa, które pozwolą oswoić przestrzeń, miasto. Poczuć, że jest ono nasze! – mówią Kwiatuchi.

Zgłoszenia do 32. konkursu będzie można nadsyłać od 11 kwietnia do 30 czerwca 2015 r. poprzez stronę internetową: www.warszawawkwiatach.pl lub na adres Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, plac Zamkowy 10, 00-277 Warszawa. Koordynatorem konkursu na Bielanach z ramienia TPW Oddział Żoliborz-Bielany jest pani Ewa Maniszewska, a na Żoliborzu pani Sławomira Pieńkowska, tel. do biura Oddziału 22 251 54 57, e-mail: biuro@tpw-zb.pl. Gala wręczenia nagród 32. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni" odbędzie się 30 sierpnia 2015 r.

Organizatorzy:

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Warszawy - gromadzi ludzi, którzy pragną poznać przeszłość Warszawy, zrozumieć proces jej przekształcania w teraźniejszości i zapoznać się z wizją Warszawy przyszłości - powiedział prof. Stanisław Lorentz założyciel i długoletni prezes TPW. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy tworzone jest przez społecznie aktywnych mieszkańców Warszawy, którym bliska jest pamięć o mieście i jego rozwój. Swoje oddziały ma prawie w każdej dzielnicy Warszawy, organizuje wiele wydarzeń, wydaje publikacje, organizuje spotkania i dyskusje.

www.tpw.org.pl

Miasto Stołeczne Warszawa - konkurs był od zawsze związany z osobą Prezydenta m.st. Warszawy. Jego inicjatorem i wielkim orędownikiem był Stefan Starzyński. Współcześnie we wszystkich kategoriach konkursowych przyznawane są Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy wręczane osobiście przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Organizacja konkursu „Warszawa w Kwiatach i Zieleni" wpisuje się w działania m.st. Warszawy na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz zwiększenia partycypacji społecznej.

www.um.warszawa.pl

Kuratorzy:

Kwiatuchi – duet artystyczny, specjalizujący się w działaniach w przestrzeni publicznej. Kładą nacisk na współpracę, partycypację, ponowne przetwarzanie, jak i działania efemeryczne. O ich wcześniejszych działaniach możesz poczytać na stronie: kwiatuchi.org.

Koordynator:

Szustow. Kultura i komunikacja

Patroni medialni:

Radio dla Ciebie, Gazeta Wyborcza, Gazeta Stołeczna, Co jest grane, Zwykłe Życie, Aktivist, kampaniespoleczne.pl, natemat.pl

Więcej informacji:

www.warszawawkwiatach.pl

Kontakt dla mediów:

Majka Duczyńska

SZUSTOW. KULTURA I KOMUNIKACJA

669 663 966

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.