dr Jan CHOJNACKI Wydział Biologii UW

prof. dr hab. Maciej LUNIAK Muzeum i Instytut Zoologii PAN

prof. dr hab. Stanisław MIŚCICKI Wydział Leśny SGGW     

 

 

                                                                                 

Podsumowanie wykładów na konferencji

„Las Bielański i jego znaczenie”

w Urzędzie Dzielnicy Bielany m.st. W-wy 22 X 2014

  1. Rys historyczny
  2. Drzewostany
  3. Szata roślinna
  4. Świat zwierząt
  5. Znaczenie Lasu
  6. Zagrożenia przyrody Lasu
  7. Potrzeby/postulaty ochrony Lasu

Z Bielanami związana jestem nieprzerwanie niemal od urodzenia. „Bielańskie puzzle” - w mojej głowie to przebłyski wspomnień i emocji dotyczących miejsc, zapachów, smaków… Droga do „Budy” – szkoły podstawowej nr 21 w rozległym budynku z czerwonej cegły, gdzie spędziłam 8 lat, LO nr XXII im. Hose Marti przy ul. Staffa 111, rodzinne mieszkanie przy ul. Podczaszyńskiego i już samodzielne przy sąsiedniej Marymonckiej, Las Bielański, AWF, Kościół św. Zygmunta gdzie brałam ślub i chrzczeni byli moi synowie…

krzyz tramwajarzyPrzy ul. Gdańskiej, tuż przy wejściu do stacji metra Marymont i vis-à-vis Szkoły Głównej Służby Pożarniczej stoi metalowy krzyż, otoczony metalowym ogrodzeniem i ogródkiem, w którym mieszkańcy składają kwiaty i palą znicze, oddając należny temu symbolowi hołd. Krzyż traktowany jest, jak przydrożna kapliczka, która upamiętnia jakieś zdarzenie. Tylko, jakie, jeśli w ogóle ma to jakieś znaczenie?

Żoliborzanie są bardzo przywiązani do obecności Krzyża, czego Dowodem może być niepokój mieszkańców, gdy przy okazji modernizacji komunikacyjnej okolic placu Jacka Kuronia zabrano krzyż do renowacji, po której krzyż został przeniesiony bliżej parku Kaskada.

Wiele osób próbowało wyjaśnić tajemnicę Krzyża Tramwajarzy. Niewątpliwe jest tylko jedno – nazwa. Odkąd sięgam pamięcią zawsze takiej używano. Wiek krzyża, wg opinii mieszkańców, oscyluje w granicach 80 lat (początek lat trzydziestych XX wieku), czyli w przybliżeniu czas, gdy ukończono budowę linii tramwajowej, łączącej kiedyś ulicę Mickiewicza z Marymontem. No właśnie. Niektórzy mieszkańcy tej części Żoliborza twierdzą, że krzyż postawili sami pracownicy instytucji zarządzającej tramwajami w Warszawie przed II wojną światową, jako zwieńczenie prac przy budowie tego odcinka linii tramwajowej. Ale są też inne, bardziej dramatyczne historie, opowiadane przez mieszkańców. Prowadzono rozmowy z Urzędem Dzielnicy Żoliborz i z Tramwajami Warszawskimi, proboszczem pobliskiej parafii i nikt nic nie wie. Trudno. Trzeba się z tym pewnie pogodzić i traktować Krzyż Tramwajarzy, jako nieodłączny element krajobrazu Żoliborza oraz symbol religijny, któremu należny jest odpowiedni szacunek.

drogi bielanyChociaż jedyną większą inwestycją dzielnicową na Bielanach w ostatnich latach jest przebudowa ulicy Reymonta, to poruszając się po naszej dzielnicy nietrudno zauważyć dużo więcej dróg w budowie lub tych, które dopiero co zostały wyremontowane i oddane do użytkowania.

Ponad rok temu wybudowano nowe rondo na styku ulicy Wólczyńskie i Arkuszowej, które znacznie ułatwiło włącznie się do ruchu pojazdów jadących od strony Cmentarza Północnego. Wraz z nowym rondem wyremontowana została ulica Wólczyńska, aż do skrzyżowania z ulicą Reymonta. Bardzo cieszą mieszkańców długo oczekiwane i niezwykle potrzebne chodniki, szczególnie ten ułożony wzdłuż muru Cmentarza Wawrzyszewskiego, ale także drugi biegnący od ulicy W. Reymonta do ulicy Aspekt. Ten odcinek został jednocześnie przystosowany dla rowerzystów, a droga zyskała status pieszo-rowerowej. Stanowi ona cenny nabytek dla bielańczyków zdążających po zakupy do supermarketu Leclerc oraz do Kościoła św. Marii Magdaleny. Szkoda tylko, że niemożliwe było poprowadzenie dodatkowego chodnika za Kapliczką Wawrzyszewską, jak pierwotnie planowano. Niestety na przeszkodzie stanęły sprawy dotyczące własności gruntów.

Bielany85 lat temu, 5 listopada 1929 rozpoczęły się zajęcia dydaktyczne w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego, obecnie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rok wcześniej, 2 grudnia 1928r uroczyście wmurowano akt erekcyjny oraz tablicę okolicznościową. Na tablicy upamiętniającej 10-lecie Polski Niepodległej umieszczono następujące słowa: "W 10-tą rocznicę Niepodległości za Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego, Prezesa Rady Ministrów prof. Kazimierza Bartla, stanęły mury Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego powołanego do życia wolą i decyzją Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, aby niezmożony był duch i siła fizyczna Narodu". W czasie II wojny światowej i po wojnie uczelnia przechodziła różne koleje losu, ale przetrwała i winna jest marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, by kształcić w młodych ludziach hart ducha i siłę fizyczną narodu.

 

Regulamin zamieszczania Opinii w zakładce „Porozmawiajmy o Bielanach i Żoliborzu”na stronie internetowej www. tpw-zb.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.